Malý velký svět na kolejích

Když se řekne modelová železnice, někteří si možná představí hobby svého, dědečka, tatínka či strýčka, ale i v dnešní době moderních technologií má tento koníček co nabídnout. Jedná se o stále populární volnočasovou aktivitu, která se neustále vyvíjí a snaží se udržet krok s dobou.
Výletníci u vody
Úplného začátečníka možná překvapí možnosti a rozsah této záliby. Modelová kolejiště dělíme podle měřítka – od nejmenší s označením „Z“ v měřítku 1:220 až po tak zvanou zahradní železnici „G“ 1:22,5. Dále se dělí na epochy I-V od roku 1921 po současnost (aktuální epochu datujeme od roku 1993), které jsou reflektovány jak na lokomotivách a vozech, tak na stavbách a můžete si tedy postavit nostalgickou krajinu z éry páry stejně jako současný vlak RegioJet či moderní futuristické nádraží. Kolejiště může být na jednom panelu či se skládat ze segmentů nebo modulů a je tedy jen na modeláři jak moc popustí uzdu fantazii co se velikosti a realističnosti týká. Pro opravdové nadšence jsou pak lahůdkou funkční tramvaje a lanovky, kterými můžete kolejiště doladit a vybudovat kompletní městskou zástavbu nebo hory. Případně se můžete vrhnout na military sekci a vytvořit repliku bitvy nebo si prostě jen hrát na vojáky.
Vlak ve stanici
Chcete-li proniknout do světa výhybek a návěstidel, budete se muset rozhodnout pro systém napájení. Ačkoli můžeme stále najít velké množství modelů na klasické analogové řízení, které je levnější, ale méně efektní, dnes se dostává do popředí stále populárnější digitalizace. Ta přes počáteční vyšší investici nabízí velké množství výhod a technických lákadel. Při současných trendech mikročipů a aplikací získává modelová železnice další a další rozměry. Od věrných zvukových efektů, generátorů páry po přesné naprogramování pohybu vlaku, osvětlení dokonce i pohyblivé postavičky a prvky krajiny. Ovládání je možné ruční, ale i přes připojení k PC či aplikací.
Technologický pokrok je znát nejen na samotných vláčcích, ale i pomůckách pro modeláře. Štěrkovačky, zatravňovače a jiné pomocníky dnes nabízí a vyvíjí většina firem.
Při využití nejnovějších trendů se z dětské hračky rázem stane sofistikovaná technická radost pro malé i velké.
Pokroky a novinky jsou každoročně zveřejňovány na veletrzích. Největší jsou tradičně v Německu, kde najdeme největší světové výrobce. Ale i v Čechách fungují firmy s tradicí, výstavy a sdružení po celé republice.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

CategoriesTechnika