Krása na jeden den

Některá krása je věčná a některá má jepičí život. Trvalou krásou jsou obdařené věci, na které působí zub času jen minimálně. Kamenné sochy, obrazy nebo trvalé výtvory přírody můžeme tedy obdivovat po celé generace. Každý vidí krásu někde jinde.
květy lilie
o   Pokud bychom se zeptali zahrádkářů, co považují za krásné, určitě by si vzpomněli na nějakou květinu nebo rozkvetlý strom.
Je jedna rostlina, která má krásu obsaženou přímo ve svém jménu.Česky se jí říká denivka, ale její botanické jméno zní v překladu mnohem něžněji – hemerocalis neboli „krása a den“. Je to trefné. Tato květina patří právě do té kategorie, kdy krása odejde během několika chvil. Ona totiž kvete pouze jediný den.
·        Denivka pochází z Číny a prý je její pěstování starší než čínské písmo.
·        Do Evropy je přivezly obchodní lodě nejprve do Benátek a Antverp.
·        Rostliny se podobají svým vzhledem liliím a v současné době existuje mnoho kultivarů.
kvetoucí lilie

Denivky na výstavě

Denivka ale tak trochu klame tělem. Jelikož má mnoho poupat, vypadá to, jako by kvetla několik týdnů.
o   Tyto skromně vyhlížející rostlinky můžeme spatřit jako smutnou památku na místech, ve kterých stávaly vesnice.
o   Jelikož je to rostlina opravdu nenáročná a snadno zplaní, bývá právě na místech bývalých pohraničních obcí.
denivka lilie
Jestliže chcete tuto krásu obdivovat bez toho, že byste si ji museli sami vypěstovat, stačí vyčíhnout ten správný okamžik a navštívit některou z botanických zahrad.Celou sbírku mají například v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Tato sbírka je složená z deseti druhů a téměř tisícovky různých kultivarů. Určitě to stojí za shlédnutí. Hlavní sezóna kvetení je letní měsíc červenec. Přímo Denivková zahrada má své sídlo v malé obci Mravín, která leží nedaleko Vysokého Mýta. Každý druhý víkend v červenci je tu pořádána výstava těchto jednodenních krasavic.