Když jde vaše dítko poprvé „do světa“ – a bez vás!

Maminky mají díky jejich smyslu anděla, který své dítě chrání, přirozenou potřebu je mít neustále pod dohledem a hlavně při sobě. V prvních pár letech je to především nutnost, později je už čas, aby jim daly trochu volnosti v tom, ať vyrostou. Jak dítě, ale i vás připravit na to, že bez vás budou i celý den a vy je nebudete mít na očích?
kluci na houpačce.jpg

Školka je divočina, se školou to už bude horší

Pravděpodobně si po nástupu na školky vaše dítě (ale i vy) projde několika těžkými dny, kdy je bude oplakávat. Je to ovšem normální a věřte, že časem se vás bude pouštět za ruku už v okamžiku, kdy školku z dálky uvidí. Brzy totiž děti zjistí, že ve školce zažijí mnoho legrace a budou tam mít nespočet kamarádů.
Režim, který bude směrovat zábavní a hravou formou „učení“ je také přesvědčí o tom, že je to místo, které je bezpečné a ve kterém se cítí dobře.
Nástup do školy bude však větším oříškem, protože všechna zábava a divočení, pro ně najednou skončí a uvědomí si, že přijdou na řadu povinnosti. V takovém případě bude jeho odloučení od vás náročnější. Mnoho malých dětí prožívá pocity nejistoty, strachu z toho, že si nenajdou nové kamarády, ale i z přísných učitelek, v případě, že ve studiu nebudou příliš vynikat. Vy jako maminka, pro kterou je její dítě tím nejvzácnějším stvořením, jaké může při sobě mít, mu musíte posílit sebevědomí a přesvědčit ho, že to bez vás zvládne.
holčička u okna.jpg

Vše má v rukou maminka

Abyste vašemu dítěti ulehčila odloučení od vás – jeho milovaného anděla, nesmíte mu ho zbytečně prodlužovat.
I dlouhé srdcervoucí loučení může v dítěti probudit pocit, že ho nechcete do školky/školy pustit, protože to není dobré místo.
Nemažte mu med kolem pusy a neříkejte mu, jaké báječné věci na něho doma čekají a kam všude ho vezmete, pokud vydrží pobyt na místě, kde vy nebudete. Právě naopak – ukažte mu, že budete pořád „s ním“ a že v kolektivu zažije spoustu hezkých věcí s novými kamarády, na kterých mu bude záležet.