Jak dojíždět každý den a nezbláznit se

Bydlet v jednom městě a studovat nebo pracovat v jiném je pro řadu lidí nemyslitelné. Přesto to lze přijmout jako součást každodenního života a ještě z toho vytěžit pozitiva.
Dojíždět z vesnice nebo města do sousedního není zase taková vzdálenost. Časově to může být dokonce kratší než pohyb z jednoho bodu do druhého v rámci většího města. Vynechejme tedy dojezd do dvaceti minut a podívejme se delší trasy.
mladý řidič
Co je únosné?
Reálně musíme určit dobu, kterou jsme ochotni a schopni denně strávit dojížděním. Podle obvyklých standardů je to maximálně hodina. Celkově pak cestě obětujete dvě hodiny, což není zas tak špatné, zvláště pokud jedete ráno a domů se vracíte večer. Čas se během dne lépe rozloží a nepřijde Vám, že jedete zbytečně na otočku. Dojíždět však více než hodinu je časově i fyzicky hodně náročné a pro většinu lidí téměř nezvládnutelné, proto je lepší hledat jiná řešení.
Proč vlastně dojíždět?
Je dobré vědět, proč jsme se tak rozhodli a jestli je to pro nás vhodné.
Pracující člověk většinou dojíždí, protože v jiném městě dostane zajímavější pracovní nabídku nebo mu firma nabídne lepší pozici. On má však už v současném městě závazky: rodinu, dům, koníčky a další věci. Může se rozhodnout přestěhovat se i s blízkými, bydlet přes týden tam, kde má práci a vracet se jen na víkendy nebo práci časově omezit. Češi ale nejsou příliš zvyklý stěhovat se za prací a v krajní nouzi dávají přednost dojíždění. A pokud chtějí být každé odpoledne nebo večer doma, zvolí si právě to, i když musí jezdit denně.
Studenti se dnes stávají častou skupinou na cestách za vzděláním. Se zlevněním jízdného se stalo dojíždění poměrně lákavou možností. Dojíždění dvakrát denně pětkrát v týdnu vyjde totiž s průkazkou ISIC levněji než kolej nebo opravdu laciné spolubydlení v Praze. Vyjma ušetřených peněz asi vyhrává soukromí. Pokud má student ve svém domovském městě vlastní pokoj, rozhodně je to pro něj příjemnější než se mačkat v jedné místnosti s cizím člověkem a mít strach o své věci.
vlak lokomotiva
Jak obrátit ztrátu času na cestě v pozitivum?
Dojíždění může být hlavně zpočátku vyčerpávající, ale po čase si zvykneme. Dá se taky poměrně dobře využít v náš prospěch.
Pokud se člověk rozhodně dojíždět autem, získává výhodu být sám svým pánem. Navíc si při řízení pročistí hlavu a může relaxovat při poslechu hudby nebo audio nahrávek. Vyjma ale vlastní časové regulace, auto neposkytuje příliš efektivního využití času jako autobus nebo vlak.
Jestli se tedy rozhodneme jezdit s dalšími lidmi a řízení přenecháme profesionálovi, můžeme se věnovat svým vlastním věcem, na které máme celou cestu jízdy čas. Můžeme spát, relaxovat pohledem z okénka, číst si, učit se, poslouchat hudbu nebo koukat se na filmy. Můžeme si také v klidu zapnout notebook a pracovat nebo si vyřizovat osobní záležitosti. Možností je spousta a jinými slovy jsou to věci, které bychom stejně nakonec dělali jinde. Navíc každý dopravce už má na palubě toaletu, klimatizaci, zásuvku a případně i občerstvení, takže máme komfort skoro jako doma.

CategoriesCestování