Zdravé obouvání dětí

Každý jistě chce pro svoje dítě to nejlepší. Zaměřte se u vašeho dítěte také na boty a na jejich vhodný výběr. Protože právě nevhodná dětská obuv může vašemu dítěti do budoucna přivodit spoustu problémů, např. se zády, s držením těla apod.

V současné době je na našem trhu dostupná dlouhá řada různých dětských bot, nesáhněte ale po prvních, které uvidíte jen proto, že se vám líbí nebo jsou levné. Takovými nevhodnými botami můžete vašim ratolestem zadělat na pořádný malér.

Pokud chcete pro nožku vašeho dítěte jen to nejlepší, pak se při nákupu dětské obuvi zaměřte na označení dětské obuvi „barefoot“. Jde o zdravý způsob obouvání, kdy je kladen důraz na lehkost obuvi a pružnost podrážky, tak aby chodidlo mohlo při chůzi získávat dostatek podnětů ke svému zdravému vývoji. Zároveň také, pokud je to možné (především v letním období) dopřejte vašemu dítěti chůzi naboso, která je velice prospěšná.

Na co se zaměřit při výběru dětské obuvi
·         lehkost obuvi
·         pružnost, ohebnost a měkkost podrážky (možnost ji pořádně promačkat příčně i podélně)
·         dostatečně široká špička pro volný pohyb prstů
·         vhodný nadměrek v obuvi (minimálně 1 cm)

Někdo může mít ještě zažité zkoušení obuvi tím stylem, že se bota následně seshora stlačí, abychom zjistili, kolik má dítko vepředu volného místa, nebo naopak vsunutím prstu do zadní části boty. To je ovšem nicneříkající údaj a jde o nevhodný způsob zjišťování velikosti obuvi.

Jak dětskou obuv vyzkoušet
·         položit chodidlo dítěte na vyndanou stélku
·         změřit chodidlo pomocí měřidla nebo obkreslením na papír a následně změřit danou obuv
·         nechat dítě, aby se v botách prošlo a sledovat ho při chůzi

Zapomeňte na nákup dětské obuvi na tržnicích, za nepřiměřeně nízké ceny a nedejte jen na vzhled. Naopak se zaměřte na obchody s kvalitní barefoot obuví, která poskytne nohám vašeho dítěte vše potřebné pro jejich zdravý vývoj a pohodlnou chůzi.