Solární sprcha – účinný pomocník zahrádkářů a majitelů bazénů

Slunce je životodárná hvězda a vyzařuje obrovské spektrum záření v různých vlnových délkách. My jej využíváme zejména jako světelnou a tepelnou energii, kterou také dokážeme akumulovat, případně převádět na výrobu elektřiny. Na tomto principu pracují veškeré fotovoltaické články a solární panely na ohřev vody.

Slunce nedá spát také kutilům, kteří podomácku vyrábí nejrůznější solární systémy ze sudů, kontejnerů a hadic, ovšem podobné výrobky lze za přijatelnou cenu zakoupit i ve specializovaných obchodech, a to plně funkční a v zajímavém designu. Jsou u to především velmi oblíbené zásobníky vody známé pod souhrnným názvem solární sprchy. Připojují se obvykle k zahradní hadici a dokážou již za několik hodin zahřát vodu na příjemnou teplotu, která pak poslouží k umývání nebo ke sprchování.

slunce na obloze

Všechny výrobky tohoto typu se skládají ze dvou základních součástí: Nejdůležitější je zásobník, kde se voda zahřívá. Má tmavý povrch, aby lépe pohlcoval sluneční paprsky. Ze zásobníku se tekutina přivádí trubkou do koncovky, jejíž podoba může být ve tvaru klasické sprchovací hlavice, nebo odtokového ventilu pro umývání rukou či chodidel.

Sprchy pro zahrádkáře – velice často se s těmito výrobky můžete setkat v zahrádkářských koloniích a na zahradách rekreačních chat. Od jara do podzimu jsou výborným pomocníkem při umývání a oplachování rukou a zahradnického nářadí. Největší výhodou je samozřejmě ohřev vody zdarma a úspora nákladů na jeho zajištění.

sprchová hadice

Majitelé bazénů – před vstupem do bazénu je žádoucí provést alespoň rychlou očistu těla, tím se šetří prostředky bazénové chemie a provoz filtrace. Proč tedy nevyužít energii slunce, když je zdarma, a kromě zimních měsíců dostatečně vodu v nádržce prohřeje.

Umývání na zahradě i bez bazénu – solární sprcha se hodí i tam, kde zrovna není v provozu bazén, nebo neprovozujete žádné zahradnické práce. Může být užitečná i při běžném pohybu venku nebo při sportování, kdy poslouží pro osvěžení a zbavení pokožky přebytečného potu.

CategoriesDům a byt