Jaký je nejlepší druh schodiště

Naprostá většina z nás chodí po schodech každý den. To je samozřejmě dobré pro naši fyzickou kondici, i když hlavně kolenní a kyčelní klouby nám příliš nepoděkují. Přesto se jedná o výrobný vynález, který pro lidstvo znamenal prakticky revoluci.

Samozřejmě dnes máme mnoho nejrůznějších druhů, ať už vezmeme třídění podle jejich tvaru, nebo materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Každé z nich má své specifické vlastnosti a je vhodné pro jinou příležitost, avšak které je v současné době skutečně to nejlepší, především z hlediska bezpečnosti?

schodiste1

Jako první musíme bohužel vyřadit točité schody. Ty zkrátka nejsou ani pohodlné, ani příliš na výši, co se bezpečnosti týče. Je to způsobeno především tím, že na obou stranách stupně je rozdílná šíře, a navíc po celou dobu zatáčíme, musíme tedy vědomě upravovat svou trajektorii.

Pak tu máme jezdící schody. Ty jsou již rozhodně zlepšení, co se pohodlí týká, pokud tedy pomineme nastupování. Mějme však na paměti, že u nás se vyskytují dva druhy. Jeden z nich najdeme například v obchodních centrech. Druhý, který je podstatně rychlejší, potom v metru.

Není třeba říkat, že co se bezpečnosti týče, jsou na tom hůře než výše jmenované, zvláště pokud se bavíme o tom rychlejším typu. Avšak vyvažují to pohodlím, které ocení zejména starší lidé a lidé s pohybovým omezením.

schodiste4

Jako poslední jsou zde klasická schodiště KMK Design. Najdeme je prakticky všude v provedení z nejrůznějších materiálů. Tyto jsou rovné, a pokud zatáčí, mají vždy po několika stupních (obvykle devíti či dvanácti) plošinku, na které se otočíte o 90 stupňů.

Ze všech doposud jmenovaných jsou nejbezpečnější a výstup po nich je nejsnadnější. V pohodlí je však předčí jezdící schody, zvláště pokud jde o vyšší převýšení, jak může potvrdit každý, kdo kdy stoupal na nějakou rozhlednu.

A který druh je tedy nejlepší? To už záleží na každém z vás. Někdo preferuje pohodlí, jiný bezpečí, jiný kombinaci obou. Ať už je to však jakkoliv, buďme rádi, že jsou.

CategoriesSlužby